NA PODSTAWIE

Przepisów gry w piłkę nożna sezon 2013/2014.

Zasady obowiązują tylko w lidze PLS.

WARUNKIEM GRY JEST?

1. Rozgrywki prowadzone są przez Stowarzyszeni Salos Gdańsk mające swoja siedzibę w Gdańsku przy. ul. Gościnnej 15

2. Warunkiem przystąpienia do rozgrywek jest:
a) zgłoszenie listy zawodników oraz nazwy zespołu droga e-mail salosliga@wp.pl  w terminach podawanych przed rozpoczęciem rozgrywek.

b) dokonanie opłaty za rozgrywki w wysokości 2,200zł lub 1100 zł za rundę. Możliwe są opłaty podczas promocji. Od sezonu 2014/2015 będzie to kwota 1800 zł. Osoby przystepujące do rozgrywek w nowo tworzonej I lidze PLS (wiosna 2014) wnosza opłatę za grę w wysokości 1000 zł.

3. Zgłoszenie do rozgrywek skutkuje zaakceptowaniem regulaminu.

POSTANOWIENIA DOTYCZACE ZESPOŁÓW ORAZ ZAWODNIKÓW.

1. System rozgrywek prowadzony jest ligowo. W  Ekstralidze typujemy Mistrza oraz dwa miejsca na podium. Po I rundzie liga dzielona będzie na grupe mistrzowską i spadkową. Po jednym meczukażdy z każdym.

2. Każda drużyna musi posiadać swojego reprezentanta (kierownika), który:

a) zgłasza i wycofuje drużynę z rozgrywek;

b) odpowiada za kontakt z Organizatorem w związku ze sprawami dotyczącymi jego drużyny;

c) odpowiada za zachowanie się drużyny przed, podczas jak i po meczu;

d) odpowiada za niedopuszczenie do gry zawodników w swoim zespole do tego nieuprawnionych.

3. Zawodnik w trakcie rozgrywek może być zgłoszony tylko do jednej drużyny. Dopuszcza się zmianę drużyny tylko w sytuacji wyjątkowej (np. wycofanie się dotychczasowej drużyny zawodnika). Zmiana drużyny następuje na pisemną prośbę zainteresowanego, którego pismo jest rozpatrzone przez Organizatora w przeciągu 3 dni od daty jego otrzymania.

TRANSFERY! Mozna dokonywac tylko podczas przerwy ligowej - zimowej. Po rozegraniu 1 meczu ligowego nie ma mozliwości transferowania zawodników. Zawodnicy wolni moga byc dopisywani przed każda kolejką ligową (piątek godzina 23:59). Jednak jezeli zawodnik nie będzie na meczu posiadał karty zawodniczej nie może przystąpic do spotkania ligowego.

4. W rozgrywkach mogą uczestniczyć zawodnicy, którzy ukończyli 14 rok życia. Osoby niepełnoletnie zostaną dopuszczone do rozgrywek tylko po dostarczeniu Organizatorowi pisemnej zgody jednego z rodziców bądź opiekuna prawnego.

5. Każda drużyna biorąca udział w rozgrywkach ma obowiązek występowania w jednakowych strojach przy czym drużynom, które nie  posiadają jednolitych strojów organizator przygotuje specjalna ofertę na ich zakup w jednej z współpracujących z nami Hurtowni Sportowych.  Ten przepis będzie w pełni wprowadzony od sezonu 2014/2015 obecnie (2013/2014) jeszcze istnieje możliwośc rozegrania meczu w użyczonych przez Salos 10 pomarańczowych znacznikach. W przypadku gdy druzyna rywali będzie posiadac równiez pomarańczowy strój, to drużyna bez strojów odpowiada za zoorganizowanie innych koszulek.

Komplet znaczników jest wypożyczany przez kapitana który przy zginięciu każdej sztuki zostaję za nią obciążony finansowo.

6. W sytuacji gdy choćby jeden zawodnik zdecydował się na grę w znaczniku, reszta drużyny również jest zobowiązana do nałożenia znaczników. Sędzia ma prawo, pod groźbą walkowera, nie dopuścić do meczu drużyny, która nie godzi się na założenie znaczników.

7. Zawodnik nie może posiadać jakichkolwiek przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla niego oraz innych uczestników meczu (zegarki, kolczyki, naszyjniki itp.). Dopuszcza się grę w okularach korekcyjnych, jednak tylko za zgodą Organizatora, która zapadła po ówczesnym zwróceniu się zainteresowanego drogą pisemną.

8. Każdy zawodnik winien występować w obuwiu sportowym –  buty sportowe na płaskiej podeszwie (halówki), turfy lub krótkie lanki z atestem do gry na sztucznej murawie. Zabrania się grania w obuwiu mającym jakiekolwiek elementy metalowe oraz wysokich - twardych lankach.

9. Za kibiców odpowiada drużyna i jej kierownik. Jeżeli sympatycy danego zespołu zakłócają spokój rozgrywek, organizator ma prawo poprosić kierownika zespołu o podjęcie stosownych czynności. W skrajnych przypadkach Organizator ma prawo wykluczyć z rozgrywek zespół, którego kibice zakłócają spokój rozgrywek.

10. Kibice są zobowiązani do przestrzegania regulaminu  obiektu na którym są rozgrywane mecze. ZAKAZ PALENIA, WNOSZENIA NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH NA TEREN OBIEKTÓW!

11. Przełożenie terminu rozegrania spotkania jest możliwe tylko za zgodą Organizatora. Zespół występujący o zmianę terminu meczu musi zwrócić się o to do Organizatora przynajmniej tydzień przed pierwotnym terminem jego rozegrania oraz wpłacić na konto Salos Gdańsk kwotę 30 zł., która będzie przekazywana na szkolenie dzieci. Prośby złożone później nie będą rozpatrywane.

12. Przełożenie terminu meczu na wniosek danej drużyny jest możliwe tylko w przypadku zgody przeciwników.

13. Organizator ma prawo podjąć decyzję o wykluczeniu danej drużyny z rozgrywek w przypadku:

a) braku przewidzianej regulaminem wpłaty;

b) wybitnie  nie sportowego zachowania się zawodników i osób związanych z drużyną przed, w czasie lub po meczu;

c) notorycznego łamania postanowień regulaminu;

d) trzykrotnego niestawienia się na spotkanie.

14. W przypadku wycofania drużyny z rozgrywek osoba do tego uprawniona powinna powiadomić o tym fakcie Organizatora.

15. Drużynom, które zostały wykluczone lub wycofały się z rozgrywek nie przysługuje zwrot wniesionej wcześniej opłaty.

16. W przypadku wykluczenia lub wycofania się drużyny, organizator ma prawo zastąpić ją innym zespołem będącym gotowym do gry (decyduje kolejność zgłoszeń).

17. Drużyna, która awansowała do wyższej klasy rozgrywkowej, a nie będzie chciała przystąpić do rozgrywek w nowej, wyższej lidze zostanie pozbawiona tej szansy na dwa sezony a w jej miejsce awansuje kolejny zespół w tabeli.

18. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania wizerunku zawodników grających w lidze dla celów marketingowych.

19. Każdy zawodnik zgłoszony do rozgrywek zobowiązany jest do posiadania na zawodach legitymacji zawodnika PLS ze zdjęciem oraz dokumentu tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymacja szkolna lub studencka) oraz okazania go na wezwanie Organizatora lub sędziego zawodów:

a) W przypadku nie okazania dokumentu tożsamości zawodnik traktowany jest jako nieuprawniony do gry, a jego drużyna zostaje ukarana walkowerem -3 punkt i wynikiem 0:3;

b) Organizator względnie sędzia zawodów ma prawo do sprawdzenia tożsamości zawodników występujących w danym meczu przed jego rozpoczęciem, w trakcie przerwy i po zakończonym spotkaniu;

c) Drużyna przeciwna powinna zgłosić chęć sprawdzenia  tożsamości zawodników rywali do sędziego przed meczem lub w trakcie jego trwania za pośrednictwem kapitana. Wszelkie prośby co do sprawdzenia tożsamości zawodników drużyny przeciwnej zgłoszone po zakończonym spotkaniu nie będą przyjmowane;

d) Sprawdzana drużyna powinna dostarczyć dowody tożsamości zawodników występujących w danym meczu najpóźniej 10 minut po zakończeniu spotkania. Sprawdzenie dokumentów przebiega pod opieką sędziego technicznego(głównego) i w obecności obu kapitanów drużyn.

20. W meczach nie mogą brać udziału zawodnicy będący pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.( na boisku zawsze dostepny będzie alkotest)

21. W każdej drużynie do rozgrywek może być zgłoszonych maksymalnie 28 zawodników (tylko oni mogą brać udział w meczu) przy czym na boisku przebywa 10 zawodników z pola oraz bramkarz. Na ławce rezerwowych może przebywac maksymalnie kolejnych 9 zawodników i rezerwowy bramkarz. Przed runda jesienna jak i wiosenna trzeba przesłac kadre druzyny mającej wystepowac w danej rundzie. Skład wysłany na rundę jesienną nie obowiązuje wiosną.

22. Zawodnicy rezerwowi moga przebywac jedynie w miejscu dla nich przeznaczonych a zmiany dokonywane moga byc jedynie  w wyznaczonej strefie.

23. Po podziale ligi na grupe Mistrzowską jak i Spadkową nie ma mozliwości dokonywania zmian w zespole. Nawet dopisywania wolnych piłkarzy!

ZASADY ROZGRYWEK

1. Mecze odbywać się będą zgodnie z terminarzem ustalonym przez Organizatora. Terminarz dostępny jest na stronie internetowej www.salosgdansk.pl zakładka Piłkarska Liga Salos.

2. Gra odbywać się będzie piłką o rozmiarze 5.

3. Przed meczem jak i po kapitanowie lub kierownictwo obydwu drużyn może sprawdzić poprawność danych zawartych w protokole.

4. W przypadku gdy obie drużyny posiadają koszulki w tych samych kolorach, obowiązek ubrania znaczników spoczywa na drużynie będącej gospodarzem tego meczu (wymienionej w sprawozdaniu meczowym na pierwszym miejscu). Organizator zastrzega sobie jednak możliwość nałożenia tego obowiązku na drugą drużynę biorąc pod uwagę jej liczebność oraz kompletność ich strojów.

5. Bramkarz musi zdecydowanie wyróżniać się strojem zarówno w stosunku do swojej drużyny jak i drużyny przeciwnej. Dopuszcza się grę bramkarzy przeciwnych drużyn w strojach tego samego koloru.

6. Podczas meczu tylko kapitan drużyny(opaska) ma prawo rozmowy z sędzią, w związku z podjętymi przez niego decyzjami. Rozmowy innych zawodników mogą zakończyć się upomnieniem a w szczególnych przypadkach również wykluczeniem z gry.

7. Jeśli któraś z drużyn nie stawiła się do rozegrania meczu, sędzia po upływie 10 min. od ustalonej godziny rozpoczęcia spotkania odgwizduje walkower na korzyść drużyny przeciwnej. Nieobecny zespół zostaje ukarany odjęciem 3 pkt z dotychczasowego dorobku. Wynik meczu weryfikowany jest w wysokości 3:0 dla drużyny obecnej na boisku oraz przyznaniem 3 pkt za odniesione zwycięstwo.

8. Po meczu kapitanowie drużyn powinni zapoznać się z  protokołem, aby uzyskać informację o końcowym wyniku, strzelcach bramek oraz o kartkach pokazanych przez sędziego.

9. W sytuacjach wyjątkowych Organizator ma prawo do zmiany terminu spotkania.

10. Za zwycięstwo drużyna otrzymuje 3 punkty, za remis 1 punkt, za przegraną 0 punktów.

11. O pozycji w tabeli decyduje większa liczba zdobytych punktów. W przypadku równej liczby punktów o wyższej pozycji w tabeli decyduje:

a) wynik bezpośredniego spotkania pomiędzy zainteresowanymi zespołami (jeśli  dotyczy to więcej niż dwóch drużyn tworzona jest „mała tabela”, w której uwzględniane są tylko mecze między zainteresowanymi zespołami.

b) bilans bramek;

c) większa liczba strzelonych goli;

d) większa liczba zwycięstw.

e) mniejsza liczba porażek,

f) w przypadku walki o pierwsze trzy miejsca mecz bezpośredni w innych wypadkach losowanie.

PRZEPISY GRY

1. Każde spotkanie trwa 2×30 minut plus czas doliczony przez sędziego. O czasie doliczonym decyduje tylko i wyłącznie arbiter danego spotkania na podstawie zdarzeń mających miejsce podczas meczu. Przerwa pomiędzy połowami czasu gry to maksymalnie 5 minut.

2. Zawody nie mogą być rozpoczęte, jeśli choć jedna z drużyn ma w swoim składzie mniej niż 7 zawodników.

3. W przypadku gdy na skutek wykluczeń w danej drużynie zostanie mniej niż siedmiu zawodników sędzia przerywa mecz, a wynik weryfikowany jest zgodnie z Regulaminem PLSL (walkower 3:0 na korzyść drużyny przeciwnej za wyjątkiem sytuacji, w której aktualny wynik jest dla drużyny niezdekompletowanej korzystniejszy – w tej sytuacji wynik z momentu przerwania meczu zostaje utrzymany). Bramki zdobyte oraz kartki pokazane do momentu przerwania zawodów wliczają się do klasyfikacji indywidualnych. Drużyna zdekompletowana ponosi wszelkie konsekwencje przewidziane w zapisie dotyczącym przyznania walkowera.

4. Każda drużyna podczas meczu może dokonać nieograniczonej liczby zmian. Zmiany dokonywane są podczas przerwy w grze oraz po przez poinformowanie sędziego zawodów. Zawodnik wchodzący może pojawić się na boisku tylko wtedy gdy zawodnik schodzący opuścił już pole gry. Zmian dokonujemy w wyznaczonej strefie.

5. W przypadku gdy zmiana będzie przeprowadzona w sposób niezgodny z tym punktem sędzia ma prawo ukarać zawodnika drużyny kara minutową jednocześnie nakazując poprawne wykonanie zmiany. W przypadku przerwania gry należy ją rozpocząć od rzutu wolnego pośredniego w miejscu jej przerwania.

6. W przypadku gdy zawodnik rezerwowy z premedytacją przerywa akcję rywali karany jest czerwoną kartką, a drużyna pięciominutową karą.

7. Zmiana bramkarza musi zostać zgłoszona sędziemu i jest możliwa tylko podczas przerwy w grze.

8. W Lidze  dopuszczone są rzuty wolne pośrednie jak i bezpośrednie które mogą być wykonywane bez gwizdka, jednak to sędzia decyduje ostatecznie czy gra wznawiana jest na gwizdek czy też bez jego użycia.

9. Odległość zawodników drużyny przeciwnej od piłki przy wznawianiu gry wynosi 5 metrów.

10. Dopuszcza się grę wślizgiem jednakże wślizg ten nie może  być wykonany w sposób nieostrożny, nierozważny lub z użyciem nieproporcjonalnej siły. W tych wypadkach drużyna zostaje ukarana rzutem wolnym bezpośrednim a zawodnik w zależności od przewinienia ukarany napomnieniem lub wykluczeniem gry. O sposobie ukarania decyduje sędzia bezpośrednio na zawodach.

11. Rzut z autu wykonywany jest ręką z linii bocznej boiska lub spoza niej. Bezpośrednio z autu nie można zdobyć bramki.

12. Rzut od bramki wykonywany jest przez bramkarza ręką poza własne pole karne. Bramkarz po złapaniu piłki z gry może wprowadzić ją do gry ręką lub nogą.

13. Rzut karny wykonywany jest z odległości 7 metrów.

14. Mecze sędziowane są przez sędziego głównego oraz dwóch pomocników liniowych.

15. Obowiązuje przepis o spalonym.

16. Bezpośrednio z rozpoczęcia gry można zdobyć bramkę na drużynie przeciwnej.

17. Przed spotkaniem sędzia zawodów musi sprawdzić czy zawodnicy posiadają ochraniacze piłkarskie na nogi( sezonu 2014/2015) oraz odpowiednie obuwie. W przypadku braku ich zawodnik nie ma prawa przystąpić do meczu. (od 19.10.2013 roku).

KARANIE

1. Protesty dotyczące rozegranego meczu mogą być złożone przez kierownika lub kapitana drużyny w ciągu 24 godzin od zakończenia spotkania na adres mailowy: salosgdansk@gmail.com. Protesty zgłoszone po upływie tego terminu nie będą rozpatrywane.

2. W przypadku wycofania się lub wykluczenia drużyny z rozgrywek, która nie rozegrała przynajmniej połowy meczów, mecze dotychczas rozegrane uważa się za nieodbyte. W sytuacji kiedy z rozgrywek wycofa się drużyna, która rozegrała przynajmniej połowę spotkań, mecze rozegrane zostają zachowane, natomiast pozostałe weryfikowane są jako walkowery.

3. Gracze karani są kartkami oraz karami czasowymi. Żółta kartka oznacza 3-minutową karę po której zawodnik może wrócić do gry ( przepis ten nie dotyczy bramkarza, za którego karę może odbyć inny gracz z jego drużyny, który tym samym ponosi pełna odpowiedzialność za wynikające z tego faktu następstwa). Kartka czerwona oznacza 5-minutową karę i wykluczenie z meczu.

4. Zawodnik, który w danym meczu otrzyma drugą żółtą kartkę zostaje wykluczony z gry, a drużyna gra w osłabieniu przez 3 minuty.

5. Kiedy drużyna grająca w 2-minutowym osłabieniu straci bramkę, na boisko powraca ukarany zawodnik, bądź też jego współpartner.

6. W przypadku, gdy kartką zostanie ukarany zawodnik będący na ławce rezerwowych, boisko musi opuścić inny zawodnik przebywający na placu gry.

7. Organizator zastrzega sobie prawo do nałożenia kar na podstawie zapisu video lub późniejszych wniosków arbitrów spotkań.

8. Zawodnik, który został ukarany czerwoną kartką zostaje zawieszony obligatoryjnie na jeden mecz, jednakże po zapoznaniu się Organizatora rozgrywek z zaistniałą sytuacją, kara ta może zostać zniesiona lub zwiększona.

9. Zawodnik zostaje zawieszony na jeden mecz po otrzymaniu pięciu żółtych kartek w sezonie. W takim przypadku drużyna musi wnieść również opłatę wysokości 10 zł na dzieci Salosu. W przypadku nie uregulowania tej składki zawodnik ten nie może grac do momentu opłacenia składki.

10. W przypadku zachowań wybitnie niesportowych (np. uderzenie przeciwnika,) Organizator może podjąć decyzję o nałożeniu kar dyscyplinarnych w stosunku do drużyny (ujemne punkty, wykluczenie z rozgrywek, kary finansowe) oraz zawodników (zawieszenie lub wykluczenie z rozgrywek). W sytuacji, gdy wskutek zachowania osób związanych z drużyną (np. kibice) dojdzie do zniszczenia mienia, osoby te są zobowiązane do pokrycia kosztów naprawy rzeczy zniszczonych(odpowiada kapitan zespołu).

11. Walkower oznacza porażkę drużyny nim ukaranej w stosunku 0:3 i odjęciem 3 pkt. w przypadku wygrania spotkania. Drużyna ukarana traci prawo do wszelkich rabatów udzielonych przez Organizatora w sezonie bieżącym oraz w sezonie następnym. Walkower można otrzymać za:

a) nie stawienie się drużyny na mecz w terminie wyznaczonym przez Organizatora;

b) grę nieuprawnionego zawodnika;

c) przerwanie meczu z powodu kar lub nieoczekiwanych zajść.

SALOS ZAPEWNIA

1. Organizator zapewni każdej drużynie występującej w PLS:

a) rozegranie spotkań ligowych w terminach weekendowych(w ostateczności późno piątkowe);

b) prowadzenie oficjalnej strony rozgrywek poprzez: uaktualnianie na bieżąco wyników spotkań, uaktualnianie tabel, statystyk, zamieszczania na stronie internetowej opisów kolejek, układanie terminarza, rozpatrywanie złożonych protestów;

c) tworzenie galerii video lub foto; - powstanie Salos TV na wzór takiej jak podczas TIGER LIGA.

d) udostępnianiu na kanale internetowym wybranych najlepszych akcji i bramek z meczów ligowych Ekstraligi.

e) znaczników w przypadku braków strojów;

f) obsadę sędziowską;

g) możliwość wykonania herbu drużyny oraz zdjęć drużyny.

2. Za występ w Piłkarskiej Lidze Salos Organizator przewiduje nagrody.

Puchary, medale, nagrody rzeczowy oraz bony czy karty podarunkowe.

KOŃCOWE POSTANOWIENIA

1. Każdy uczestnik jest zobowiązany do zapoznania się  z niniejszym regulaminem oraz jego przestrzegania.

2. Organizator ma pełne i wyłączne prawo interpretacji niniejszego regulaminu.

3. Organizator zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w regulaminie jeśli uzna to za stosowne. W przypadku wycofania się z rozgrywek którejś z drużyn Organizator nie przewiduje rozegrania dodatkowych meczów i zwrotu kosztów za nierozegrane mecze.

4. Wszystkie wątpliwe kwestie dotyczące protestów, kar czy innych wykroczeń rozpatrywane są przez Organizatora.

5. Każdy zawodnik przed przystąpieniem do rozgrywek powinien poddać się badaniom lekarskim stwierdzającym jego dobry stan zdrowia. Za niewykonanie badań i wynikających z tego powodu wypadków i konsekwencji prawnych odpowiedzialność spada na zawodnika.

6. Organizator nie ponosi odpowiedzialności prawnej za udział w rozgrywkach osób chorych i wynikające z tego powodu wypadki oraz za skutki wypadków w czasie gry.

7. Zawodnicy są prywatnie ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas uczestnictwa w grze. Chyba że przystąpią do grupowego ubezpieczenia ligowego.

8. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione na terenie obiektu sportowego.

9. W kwestiach nieujętych w powyższym regulaminie obowiązują przepisy gry w piłkę nożną  sezon 2012/2013.